palarnia kawy

Blog - Dobra kawa w domu w 3 krokach. Mielenie kawy.

Poznaj drugi krok na drodze do wyśmienitej kawy w swoim domu.

Mielenie ziaren kawy jest zagadnieniem podstawowym w procesie przyrządzania popularnego naparu. To właśnie ta czynność pozwoli nam na zatopienie się w możliwie najgłębszych doznaniach smaku i aromatu kawy. Dlatego też, chcąc uzyskać dobry jakościowo napój w warunkach domowych należy zadać sobie pytanie: wybrać kawę ziarnistą czy mieloną? Oczywiście, że ziarnistą. Dlaczego? Ponieważ świeżo zmielona kawa wysokiej jakości daje znacznie większe wrażenia sensoryczne niż ta zmielona, próżniowo zapakowana ze sklepowej półki.

Przede wszystkim świeżość

Rola świeżości zmielenia wydaje się być nie do przecenienia. Mało tego. Jako że rozdrobniona kawa wchodzi w reakcję z tlenem, zaczyna tracić swe właściwości już chwilę po zmieleniu. Niektórzy twierdzą, że kluczowe jest pierwsze 15 minut od zmielenia – tylko wtedy możemy zasmakować w całym potencjale danych ziaren kawy. Nie warto więc mielić kawy na zapas. Róbmy to zawsze na bieżąco.

Mielenie kawy 2

Mielenie jako podstawa w parzeniu kawy

Sam proces mielenia nie jest trudny. Kwestią problematyczną pozostaje zawsze wybór sprzętu jaki chcemy użyć do tej czynności. Z poprzedniego artykułu na temat młynków, wiemy, że rynek proponuje nam szeroką ofertę odnośnie tych urządzeń. W czym tkwi największa tajemnica dobrego młynka? Po pierwsze nasz domowy młynek nie powinien być ostrzowy. Ponieważ ziarna kawy nie są mielone, a cięte. Następnie na takim sprzęcie nie możemy ustawić stopnia zmielenia oraz znajdujący się tam mechanizm powoduje przegrzanie się kawy. Po drugie wybieramy młynki żarnowe. Pozwolą one na równomierne zmielenie kawy. Po trzecie starajmy się wybierać sprzęt wykonany z dobrych materiałów. Jedną z ważnych kwestii przy wyborze młynka jest również jak najmniejsza produkcja pyłu. Wpływa on niekorzystnie na smak zaparzonej kawy, w postaci wyczuwalnej ciężkości i większej goryczy. (jak również zapycha urządzenie). Więcej informacji odnośnie młynków do kawy umieściliśmy w artykule „Młynek do kawy – must have każdego kawosza”.

Różny przemiał, różnorakie metody parzenia

Stopień zmielenia kawy powinien być uzależniony od tego jaką kawę zamierzamy przyrządzić i w czym chcemy tego dokonać. Zwykło się mawiać, że czas parzenia jest uzależniony od grubości mielenia. Uściślając: im dłużej będziemy kawę zaparzać, tym grubiej powinniśmy ją zmielić. Można też podważać zasadność tej reguły, traktując ją bardziej jako pole do doświadczeń i eksperymentów. Stopnie zmielenia Najczęściej wyróżnia się trzy stopnie zmielenia ziaren kawy; gruby, średni i drobny. Często lista jest poszerzana o czwarty stopień zmielenia: bardzo drobny. W naszym artykule pozostaniemy przy czterostopniowej skali zmielenia.

Kawa przed zmieleniem

Stopnie zmielenia kawy

Najczęściej wyróżnia się trzy stopnie zmielenia ziaren kawy; gruby, średni i drobny. Często lista jest poszerzana o czwarty stopień zmielenia: bardzo drobny. W naszym artykule pozostaniemy przy czterostopniowej skali zmielenia.


Grubo zmielona kawa nadaje się do zaparzania w ekspresie przelewowym. Ma na tyle długi kontakt z wodą, że napar zdąży nabrać właściwego smaku i aromatu. Grube mielenie pasuje też do przyrządzania kawy w zaparzaczu typu French Press. Średnio zmieloną kawę możemy natomiast zaparzyć w kawiarce, zwanej często moką (o niej również osobny artykuł – „Kawiarka – narzędzie doskonałe”). Zbyt drobno zmielona kawa mogłaby dostać się do napoju, a zmielona zbyt grubo, nie pozwoliłaby na wydobycie potencjału kawy – zarówno w zakresie smaku, aromatu, jak i mocy. Drobno zmielona kawa pozwala na przyrządzenie idealnego espresso. Dzięki drobno zmielonym ziarnom, przyrządzimy napój np. w ekspresie ciśnieniowym (urządzenia tego typu zwykle wyposażone są w młynek, który mieli ziarna na odpowiednią grubość) lub bezpośrednio w kubku czy filiżance. Zarówno zbyt grubo, jak i zbyt drobno zmielone ziarna kawy, mogą spowodować utratę pożądanego smaku i aromatu. Trzeba zaznaczyć, że „zalewajka” z wykorzystaniem kawy gruboziarnistej, posiada sporą grupę zwolenników. I w tym miejscu warto zaznaczyć, że lepiej nie traktować opisanych tutaj zasad zbyt sztywno. Proponowane tu zastosowanie zmielonej w określony sposób kawy, to bezpieczne rozwiązanie. Ale zapewne nie jedyne.

Najdrobniej zmieloną kawę wykorzystujemy przy przyrządzaniu kawy po turecku (ibrik/cezve). Kawowy pył połączony z cukrem gotowany jest w tygielku, aż do uzyskania gęstej konsystencji. Nie powinno się zaparzać tak drobno zmielonych ziaren w urządzeniach z filtrem. Alternatywne formy przyrządzania naparu kawowego rządzą się swoimi prawami. Na przykład Aeropress zapewni nam dobry efekt finalny, właściwie niezależnie od grubości zmielenia ziaren.

Ziarna kawy przed mieleniem

Reasumując

Mielenie ma znaczenie. I to zasadnicze. Można nim wydobyć cały potencjał smakowy ziaren lub zepsuć walory kawy, niwecząc wizję spożycia naprawdę dobrego trunku. Bardzo ważne jest, by mielić ziarna tuż przed przyrządzeniem naparu. Starać się, nie przechowywać zbyt długo zmielonej kawy. Ważne jest też to czym mielimy. Tutaj wskazanie jest proste – wybierz młynek żarnowy. Ważną cechą dobrze zmielonej kawy jest jednorodność, równość cząsteczek względem siebie. Warto też brać pod uwagę wskazówki dotyczące optymalnej grubości mielenia do metod przyrządzania. Życzymy też chwili zapomnienia zasad i poszukiwań nowych smaków. Gwarantujemy, że przygoda z kawą, pełna prób, eksperymentów, zaskakujących rozwiązań, ale też błędów, wzbogaci nasze zmysłowe doświadczenia i uczyni nasz gust bardziej doprecyzowanym.

Palarnia Kawy

Zapraszamy Cię do naszych kawiarni - usiądź wygodnie, napij się pysznej kawy, zapytaj nas o jej historię. Pozwól sobie zatrzymać się przy filiżance gorącego naparu i zaczerpnij głębokiego oddechu do dalszej podróży, zwanej życiem!