Speciality 85+

Kawa speciality funkcjonuje na rynku kawowym od 1974 roku, kiedy to Ern Knutsen po raz pierwszy użyła tego sformułowania, aby określić najlepsze ziarna, produkowane w specjalnych warunkach mikroklimatycznych. Kawy definiowane w ten sposób miały charakteryzować się najwyższą jakością i być pozbawionymi defektów. Dzisiaj kawy speciality najprościej definiowane są, jako kawy, które uzyskują więcej niż 80 punktów w stupunktowej skali. Ranking tworzony jest przez doświadczonych Q graderów, czyli ekspertów ściśle związanych z branżą kawową.

W tej kategorii znajdują się kawy w dwóch profilach palenia. Prosimy zwrócić uwagę czy jest to wypał pod espresso czy metody przelewowe.

Czym charakteryzuje się kawa Speciality?

Kawa może być określana jako Speciality, pod warunkiem spełnienia kilku podstawowych założeń, takich jak gwarancja pochodzenia ze świeżego zbioru oraz gwarancja świeżego wypalania, czyli maksymalnie po 2-4 tygodniach od wypalenia w piecu. Istotnym jest również, aby taka kawa była bezpośrednio dostarczana do palarni.

Do podstawowych kryteriów zaliczymy również czysty smak oraz ziarna posiadające bardzo niewielką ilość wad – ich nadmierna ilość może powodować nieprzyjemny zapach kawy, cierpkość lub nadmierną kwasowość. Różnica pomiędzy kawą specialty, a innym rodzajami kawy jest fakt, że można ją spożywać nawet do kilku razy dziennie.

Kawa speciality, czyli diabeł tkwi w szczegółach

Oprócz najwyższej jakości ziaren dostarczanych bezpośrednio od producenta, duże znacznie dla ostemplowania kawy hasłem „Specialty” ma technologia, w której jest ona parzona. Tylko dzięki zastosowaniu najwyższej jakości sprzętu możliwe jest wydobycie pełnego potencjału z kawy Speciality.

Co kryje się pod nazwą Speciality?

Kawa speciality to kawy starannie wyselekcjonowane, w większości jasno palone przez doświadczonego baristę. W większości przypadków są to single, czyli kawy jednorodne, które pochodzą wyłącznie z jednej plantacji. Wysoka staranność ziaren kawy specialty pozwala zyskiwać wyjątkowy, czysty smak o wyższej kwasowości. To przede wszystkim kawy o owocowych nutach i złożonych aromatach, które pochodzą z najpopularniejszych kawowych stolic, takich jak Brazylia, Etiopia, Kenia, Kolumbia,  czy Gwatemala.