LIsta kategorii kaw - Kawa 100% Arabica

Kawa Arabica 100% to najstarszy i najpopularniejszy na świecie gatunek kawy. Stosowana jest już od I wieku p.n.e., kiedy to – jak głosi legenda – etiopski pasterz o imieniu Kaldi zaobserwował, że zjedzenie ziaren kawowca pozwala na pobudzenie i zwiększenie wytrzymałości. Zaczął karmić tym swoje owoce i zauważył efekt, który zaważyły na tym, że dzisiaj kawa jest jednym z pięciu najważniejszych towarów handlowych na świecie.

Kawa Arabica 100% - jakie jest jej pochodzenie i gdzie jest uprawiana?

Drzewa kawowca rosną przede wszystkim w Etiopii, skąd sprowadzamy ziarna również do naszych kaw. W pierwszej kolejności trafiały one na Bliski Wschód, a następnie po perturbacjach wróciły do Europy i obu Ameryk. Warto pamiętać o tym, że kawa jest rośliną o specyficznych potrzebach klimatycznych i glebowych. Nie rośnie ona wszędzie i nie wszędzie daje dobry owoc. Najlepsze odmiany rosną zawsze w tzw. pasie kawowym, którego zasięg obejmuje 60 krajów, które leżą pomiędzy zwrotnikiem Raka, a zwrotnikiem Koziorożca w Afryce, Azji i na terenie obu Ameryk.

Warunki do wzrostu drzewka kawowca muszą charakteryzować się dużą ilością opadów deszczu i stałą temperaturą. Gleby pod plantacje kawowca muszą cechować się wysoką żyznością i bardzo często są wulkaniczne.

Kawa 100% Arabica najlepiej rośnie w klimacie subtropikalnym z dużymi temperaturami. Idealne warunki do jej uprawy to 600-1200 m n.p.m., gdzie w pierwszym sezonie kawa rośnie, a w drugim dojrzewa. Dobre warunki do wzrostu drzewek kawowca daje również klimat równikowy z częstymi opadami, które zapewniają nieprzerwane owocowanie i dwukrotne zbiory w roku na wysokościach 1200 – 2000 m n.p.m.

Kawa Arabica 100% - cechy charakterystyczne ziarna

Kawa Arabica to niemal 70-80% całego rynku kawowego. Jej ziarna mają podłużny kształt, zielonkawe zabarwienie i w większości są płaskie, z charakterystyczną bruzdą w kształcie litery s. Drzewka Arabiki są wymagające w uprawie i delikatne – stąd są podatne na negatywne wpływy środowiskowe, choroby i szkodniki. Cechują się niewielką wydajnością, jednak smak rekompensuje wiele.