Blog - Jak zaparzyć kawę w V60?

Jak zaparzyć kawę w V60
Jak zaparzyć kawę w V60

V60 może wyglądać na urządzenie proste i nieskomplikowane, ale trzeba przyznać już na wstępie, że jest jednym z najlepszych urządzeń do parzenia kawy, których można używać, aby wydobyć jak najwięcej smaku i charakteru z tego napoju. Oto nasz przewodnik, który pomoże Ci zoptymalizować etapy warzenia V60, niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem, czy zaprawionym ekspertem.

Czym jest V60?

Drip V60 może wydawać się prostym zaparzaczem, ale jeśli nie masz dobrej techniki, możesz skończyć z kubkiem nieprzyjemnego naparu, którego wcale nie będziesz mieć ochoty się napić. Dlatego zebraliśmy nasze najlepsze wskazówki i triki, jak zaparzyć aromatyczną filiżankę kawy V60. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z tym specjalistycznym dripem, czy też masz już pewne doświadczenie - warto zapoznać się z tymi prostymi krokami. Czytaj dalej, aby odkryć najlepszy dla siebie przepis na to jak zaparzyć kawę V60 – taką, w której się zakochasz.

 1. Krok 1: Skonfiguruj V60 i opłucz filtr
  Umieść V60 na kubku z kawą. Złóż szew filtra i umieść go w V60. Następnie zalej filtr wodą w celu jego przepłukania. Wylej wodę.
 2. Krok 2: Zmiel ziarna kawy
  Zmiel około 22 gramów (3 łyżki) ziaren kawy. Następnie dodaj zmieloną kawę do filtra. Jeśli używasz wagi, umieść ją pod kubkiem i naciśnij przycisk tarowania.
 3. Krok 3: Zagotuj wodę w czajniczku z tzw. gęsią szyjką
  Zagotuj 360 ml wody. Jeśli to możliwe, używaj czajnika z gęsią szyją, ponieważ wąska szyjka zapewni większą kontrolę nad naparem. Najlepiej, aby woda miała temperaturę około 84°C, więc jeśli Twój czajnik nie ma termometru, odstaw go na około 30 sekund po zagotowaniu, aby sobie to ułatwić.
 4. Krok 4: Wlej niewielką ilość wody
  Teraz czas zacząć parzyć! Jeśli używasz minutnika, uruchom go właśnie w tym momencie. Zaczynając od środka fusów, wlewaj okrężnymi ruchami niewielką ilość wody. W tym pierwszym kroku trzeba dodać około 50 ml wody i upewnić się, że nasyciłeś nią wszystkie fusy we właściwy sposób. Poczekaj około 20 sekund na zakończenie tego procesu.
 5. Krok 5: Powoli dolewaj resztę wody
  Kontynuuj nalewanie wody powolnymi okręgami, co około 15-20 sekund. Musisz równomiernie rozprowadzić wodę po filtrze. Aby nie dopuścić do chaosu i bałaganu, unikaj wychodzenia ponad poziom kawy. Po nalaniu pełnych 360 ml wody poczekaj, aż przepłynie do kubka. Proces parzenia powinien zakończyć się po około 3 minutach.
 6. Krok 6: Wyjmij V60 i ciesz się pyszną kawą!
  Zdejmij dripa V60 z kubka i wyrzuć (lub kompostuj) filtr i fusy. Teraz możesz cieszyć się pyszną, klarowną kawą – a więc rób to.
 7. Akcesoria V60: czego potrzebujesz?

  Kupiłeś już zaparzacz V60, ale zastanawiasz się, czy potrzebujesz też innego sprzętu? Oto trzy urządzenia do parzenia kawy, które mogą być opłacalną inwestycją i dobrym dodatkiem do całego procesu, wraz z wyjaśnieniem dlaczego tak uważamy.

  Dlaczego warto używać czajniczka z gęsią szyjką?


  Czajniczki z gęsią szyjką mają długie, przypominające gęsią szyjkę, dzięki której przepływ wody jest bardzo lekki. Możesz zainicjować lub zatrzymać przepływ wody jedynie poprzez lekkie przechylenie nadgarstka – dzięki temu skierowanie wody jest znacznie łatwiejsze. Dlatego właśnie tego rodzaju czajnik to jedyny sposób na wystarczającą kontrolę ilości wody, co pozwala na uzyskanie idealnej techniki nalewania. Dzięki dobremu czajniczkowi z gęsią szyjką możesz mieć pewność, że równomiernie nasycasz kawę i nalewasz ją gładkimi okręgami.

  Co z timerami i wagami?

  Jeśli poprosisz o kawę przelewową w ładnej kawiarni lub obejrzysz konkurs parzenia kawy, zobaczysz baristów korzystających z timerów i wag. Być może więc zastanawiając się, jak zaparzyć kawę w V60 – też zastanawiasz się nad zakupem tych urządzeń. To profesjonalne narzędzia, które pomagają zadbać o właściwy stosunek kawy do wody i prawidłowy proces parzenia. Jeśli jednak przyrządzasz kawę dla siebie w domu, być może nie potrzebujesz takiego poziomu precyzji. To zależy od Ciebie i tego jak wysoko stawiasz sobie poprzeczkę związaną z parzeniem małej czarnej.

  Wskazówki dotyczące parzenia V60 - przemyślenia końcowe

  I gotowe: prosty przepis na to jak zaparzyć kawę w V60, który powinien pomóc Ci przyrządzić najsmaczniejszą możliwą filiżankę kawy przelewowej jest gotowy i czeka na realizację. Wykonanie kilku prostych kroków, takich jak przepłukanie filtra i pozwolenie, aby fusy odpowiednio się namoczyły, sprawiają, że kawa będzie znacznie lepsza! Kiedy już to opanujesz, proces ten stanie się dla Ciebie niczym przysłowiowa bułka z masłem. Zanim się zorientujesz, będziesz ekspertem od parzenia kawy w V60 — a Twoje kubki smakowe będą Ci wdzięczne za tę umiejętność.

  Dlaczego warto parzyć kawę w V60?

  Drip V60 to zaparzacz, który jest synonimem kawy i nie bez powodu — został zaprojektowany tak, aby zachęcać do ekstrakcji pysznych małych czarnych, które po mistrzowsku równoważą klarowność smaku i satysfakcjonującą treściwość. Jednak konieczne jest uświadomienie sobie, że taki rodzaj kawy nie powstanie bez odrobiny podstawowej wiedzy na temat sposobu parzenia i tego, jak te zasady odnoszą się do tej procedury. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej temu niemal magicznemu procesowi parzenia kawy wewnątrz tego stożka – bowiem warto wiedzieć trochę więcej o tym:

  • jak działa ekstrakcja
  • jak ocenić ekstrakcję, aby podejmować świadome decyzje dotyczące parzenia
  • jak współpracować z V60, aby za każdym razem uzyskać taką kawę, jaką chcesz

  Dlatego też, jeśli interesują Cię te koncepcje w sensie ogólnym, zapoznaj się z dalszym ciągiem tego poradnika.

  Ekstrakcja to prawdziwy sekret parzenia kawy

  Niezależnie od tego, jak przyrządzisz kawę, jej parzenie można rozumieć bardziej szczegółowo jako proces ekstrakcji. Kiedy kawa i woda mieszają się, następuje szereg interakcji fizycznych i chemicznych — woda zmywa oleje i najdrobniejsze cząsteczki z powierzchni zmielonej kawy, a następnie z biegiem czasu wydobywa z nich smak poprzez rozpuszczenie (mówiąc dokładniej - poprzez rozpuszczenie i hydrolizę). Ponieważ to wszystko się dzieje, woda zatrzymuje wszystko, co wyekstrahowano w roztworze, a to nazywamy parzoną kawą! Zatem, jeśli chcesz wiedzieć jak zaparzyć kawę w V60 – dobrze będzie, gdy zrozumiesz też cały ten proces. Rozpuszczone w wodzie związki będą stanowić o smaku napoju, natomiast nierozpuszczalne związki wypłukane z powierzchni fusów pomogą określić konsystencję kawy. Skład chemiczny, a tym samym smak i konsystencja parzonej kawy będą się stale zmieniać w trakcie procesu ekstrakcji. Dzieje się tak dlatego, że różne związki chemiczne zawarte w palonej kawie (takie jak kwasy organiczne, cukry proste i bardziej złożone węglowodany) rozpuszczają się i ekstrahują w różnym i przewidywalnym tempie. Tym samym, pierwsze kilka kropli z Twojego V60 będzie mocno skoncentrowane, nadmiernie bogate i pełne żywych kwasów organicznych, natomiast końcówka naparu będzie rozcieńczona, ściągająca i będzie zawierała związki trudnorozpuszczalne (np. bardziej złożone węglowodany) które wymagają więcej czasu i wyższej temperatury do rozpuszczenia.

  Zabawa z V60 - możesz sam przeprowadzić ten eksperyment w domu!

  Zbierz 6 różnych filiżanek, w których możesz zaparzyć kawę według zwykłej receptury V60, ale co 30 sekund przenoś zaparzacz do nowej filiżanki - możesz posmakować za jednym parzeniem, jak różne są poszczególne części ekstrakcji, od zbyt mocnego początku ekstrakcji do słabego i cierpkiego końca.

  To daje nam wgląd w to, kiedy ocenić naszą ekstrakcję jako: niedostateczną (usunęliśmy zbyt mało rozpuszczalnego materiału), nadmierną (usunęliśmy zbyt dużo materiału rozpuszczalnego), idealną (usunęliśmy odpowiednią ilość materiału rozpuszczalnego). Przewidywalność szybkości i kolejności rozpuszczania się tych aromatów oznacza, że mamy pewien wpływ na smak naszej kawy, a to warto wykorzystać, aby dopracować swoje umiejętności parzenia kawy.

  Zaparzanie kawy w V60 - jak ocenić swoją ekstrakcję?

  Jeśli spędzasz dużo czasu na zagłębianiu się w tematy, takie jak teoria parzenia i nauka o ekstrakcji, czy właśnie jak zaparzyć kawę w V60 - szybko znajdziesz mnóstwo liczb, a prawdopodobnie nawet wzór lub dwa do pomiaru parzonej kawy. Chociaż dane ilościowe mogą być pomocnym sposobem przekazywania dokładnych informacji od jednej osoby (z niezbędnymi narzędziami do pomiaru i zrozumienia pomiaru) innej osobie (z tymi samymi narzędziami i zrozumieniem), każdy specjalista od kawy powinien być w stanie powiedzieć Ci, że ostatecznie nie chodzi o liczby, czy procenty – ale o degustację kawy samej w sobie! Jeśli więc smak naszej parzonej kawy zależy od poziomu ekstrakcji, jaki osiągamy, skąd mamy wiedzieć, czy nasz napar jest nadmiernie ekstrahowany, niedoekstrahowany czy w sam raz? Oczywiście najlepiej oceniać to według gustu! Jesteśmy w stanie ocenić naszą względną ekstrakcję, korzystając z kilku wskazówek dotyczących smaku, który można łatwo wyczuć w parzonej kawie.

  Kawa niedostatecznie ekstrahowana będzie prawdopodobnie miała smak: kwaśny, słony, nadmiernie kwaśny. Wczesny etap ekstrakcji zawiera większość kwasów, które zostaną wyekstrahowane, a także pewne gorzkie związki (takie jak kofeina), które mogą być przytłaczające, jeśli zostaną nadmiernie skoncentrowane i niezrównoważone przez smaki, które wydobędą się później w naparze. Nadmiernie ekstrahowana kawa prawdopodobnie będzie miała smak: gorzki, słaby, nieprzyjemnie cierpki. Wiele aromatów ekstrahowanych późno w naparze ma gorzki smak, szybko przesuwając równowagę smaku w tym kierunku. Ponadto w mielonej kawie na późnym etapie parzenia znajduje się bardzo mało materiału ekstrahowalnego, więc płynna kawa wypływająca z zaparzacza w tym momencie będzie rzadka i rozcieńczona, co przyczyni się do zmniejszenia mocy nadmiernie ekstrahowanego naparu. Idealnie wyekstrahowana kawa powinna być zrównoważona i aromatyczna, a Twój V60 będzie w stanie osiągnąć zarówno satysfakcjonującą konsystencję, jak i kwasowość, która uzupełnia smak Twojego naparu. Może to oznaczać słodki i pełen aromatów owocowych, głęboki i bogaty w czekoladową dobroć lub złożony i kuszący o pikantnej karnacji. Jak lubisz, tak będziesz mieć!