Blog - Kawa - 10 argumentów dlaczego warto pić

Jest tyle powodów, aby pić kawę. Poznaj je!

1
1

Jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez małej czarnej, a dotąd myślałeś, że to droga prowadząca do pogorszenia swojego zdrowia to… być może będziesz zaskoczony, albowiem ostatnie badania dowiodły, że kawa jest znacznie zdrowsza, niż dotąd myślano. Z uwagi na jej dobroczynne działanie wskazane jest spożywanie nawet 4 filiżanek kawy dziennie! Sekret tkwi w związkach zawartych w ziarnach kawy, które wykazują działanie spowalniające procesy starzenia się. Jednocześnie zawarte w kawie antyoksydanty skutecznie chronią przed nowotworami i innymi chorobami, na czele z cukrzycą typu A.

Kawa łagodzi objawy choroby Parkinsona

Badania przeprowadzone w 2012 roku mówią, ze regularne dostarczanie kofeiny do organizmu zmniejsza ryzyko chorób Parkinsona.

Jest bogata w antyoksydanty

Dzięki zawartości przeciwutleniaczy, kawa hamuje procesy starzenia się organizmu. Istotna jest przede wszystkim większa łatwość przyswajania składników odżywczych, niż w przypadku warzyw czy owoców.

Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia raka skóry

Badania przeprowadzane przez dwie dekady dowiodły, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy regularnie spożywają ten napój znacznie rzadziej zapadali na raka skóry.

Powoduje dobry nastrój

Badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard School of Public Health dowiodły, że regularne picie kawy powoduje wzmożoną produkcję hormonów szczęścia, takich jak noradrenalina i serotonina. Dowiedziono również, że fakt ten wiąże się bezpośrednio ze spadkiem odsetka samobójstw popełnianych na skutek depresji. Za jeden z powodów uznane zostały przeciwutleniacze, które pozytywnie wpływają na poprawę nastroju.

Kawa wpływa korzystnie na oddech

W jednym z badań wykazano, że kawa oddziałuje na mięśnie oskrzeli w podobny sposób, co leki na astmę, dzięki czemu korzystnie wpływa na oddech.

Ułatwia proces odchudzania

Dzięki pozytywnemu wpływowi na metabolizm energia przyjmowana w postaci jedzenia zamieniana jest nie na tkankę tłuszczową, ale na ciepło.

Kawa obniża ryzyko zachorowania na Alzheimera

Jednym z najważniejszych składników kawy są alkaloidy, które wykazują zdolność do hamowania powstawania procesów zapalnych w układzie nerwowym. Ostatnie badania na myszach dowodzą, że kawa pozwala cofnąć postęp choroby.

 

Kawa obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2

Najlepsze efekty wykazuje tutaj bezkofeinowa odmiana kawy. Picie 4-5 filiżanek kawy znacznie zmniejsza ryzyko zapadnięcia na dietozależną odmianę cukrzycy. Klasyczna kawa również wykazuje takie działanie, jest jednak mniej skuteczna.

Kawa jest warta regularnego picia. Pamiętajmy by sięgać po produkt wysokiej jakości, poznawać nowe metody zaparzania a także poszukiwać swojego ulubionego smaku. Chętnie Wam w tym pomożemy w kolejnych artykułach.