Blog - Kawa do ekspresu automatycznego

kawa-do-ekspresu-automatycznego
kawa-do-ekspresu-automatycznego

Ekspres automatyczny staje się nieodłącznym elementem wielu kuchni ze względu na szybkość przygotowania kawy przy minimalnym wysiłku użytkownika. Najpierw przyjrzyjmy się różnym metodom parzenia kawy, która w ekspresach automatycznych opiera się na zasadzie ekspresu ciśnieniowego, polega to na przepuszczaniu gorącej wody pod wysokim ciśnieniem przez zmielone ziarna kawy. Ta technika parzenia jest stosowana przez wiele rodzajów ekspresów: automatycznych, kolbowych oraz prostych w obsłudze i niedrogich kawiarek. Wybór odpowiednich kaw do tej metody parzenia jest kluczowy, ponieważ jakość ziaren i ich charakterystyczny smak mają znaczący wpływ na aromat i wyśmienity smak przygotowanej kawy. Ekspres automatyczny posiada kompleksowy system, który automatycznie mieli ziarna, umieszcza kawę w zaparzaczu i parzy espresso pod wysokim ciśnieniem. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby cieszyć się aromatycznym espresso. Ze względu na wbudowany młynek, ekspresy automatyczne najlepiej sprawdzają się z kawą ziarnistą. Nie zalecamy używania kaw aromatyzowanych, ponieważ mogą one zatkać ekspres i uszkodzić jego podzespoły. Wybierając wysokiej jakości i starannie wyselekcjonowane ziarna, takie jak te zawarte w naszym Zestawie Startowym, np. Mleczny Klasyk lub Słodki Shot, możemy być pewni, że smak naszej kawy pochodzi wyłącznie z charakterystyki ziaren i procesu palenia, a nie ze sztucznych dodatków. Taka kawa ziarnista nie tylko zachwyca podniebienie, ale także chroni wszystkie podzespoły odpowiedzialne za sprawną pracę ekspresu automatycznego. Kawa przygotowywana w ekspresach ciśnieniowych charakteryzuje się intensywnością, która wynika z działania ciśnienia na drobinki kawy, wyciskając z nich maksimum smaku. Niemniej czasami zdarza się, że kawa, którą użyjemy, może po zaparzeniu wydawać się "płaska", zbyt kwaskowata lub nawet nadmiernie gorzka. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się rodzajom kawy.

Jednak Choćbyś pił kawę z najdroższego ekspresu, bez dobrych ziaren nie uzyskasz dobrego smaku!

Dlaczego warto wybrać świeżo palone ziarna kawy?

Kiedy decydujesz się na zakup ekspresu do kawy, z pewnością chcesz cieszyć się kawą najwyższej jakości. Aby to osiągnąć, nie wystarczy tylko drogi ekspres - równie ważne są ziarna kawy, które do niego wkładasz. Kluczowe jest wybranie świeżo palonych ziarn. Dlaczego? Wyobraź sobie soczysty pomidor, zerwany prosto z krzaczka na działce u babci, uprawiany bez sztucznych nawozów, podlewany deszczówką. Czujesz ten aromat? Teraz przełóż to na kawę. Właśnie tak smakuje kawa z ziaren świeżo palonych - pełna smaku i aromatu, bez porównania do kawy z ziaren masowo palonych, które często magazynowane są nawet przez kilkadziesiąt miesięcy.

Jakie ziarna kawy wybrać do ekspresu automatycznego?

Średnio czy ciemno palona? - Choć wielkie koncerny często promują bardzo ciemno palone ziarna do espresso, warto zastanowić się, czy na pewno taki wybór jest najlepszy. Ziarna te często są czarne i błyszczące, ale to błysk to nic innego jak olejki eteryczne, które pod wpływem temperatury i czasu w piecu uciekają. Co gorsza, taka kawa często ma gorzki smak. Dlatego lepszym wyborem mogą okazać się ziarna o brązowym lub ciemnobrązowym kolorze. Dzięki temu w kawie zachowane są różne aromaty - korzenne, wanilii, cytrusów, kakao czy czekolady.

Single czy blend, arabica czy robusta? Na świecie głównie uprawia się dwa gatunki kawy - arabicę i robustę. Arabica uważana jest za szlachetniejszą, delikatną kawę z różnymi nutami smakowymi. Robusta natomiast ma wyższą zawartość kofeiny, ale i bardziej cierpki smak. Możemy wybrać kawę jednorodną (single origin), czyli 100% arabicę pochodzącą z jednej uprawy, z tego samego zbioru. Innym wyborem może być blend arabiki, czyli ziarna z różnych upraw, a nawet z różnych kontynentów. Możemy też zdecydować się na blend arabiki i robusty - taka mieszanka często używana jest do espresso i charakteryzuje się podwyższoną zawartością kofeiny.

Jak wybrać najlepszą kawę do ekspresu automatycznego?

  1. Wybierz świeżo palone ziarna - najlepiej z rzemieślniczej palarni. Dzięki temu zyskasz lepszy smak i aromat.
  2. Postaw na ziarna o brązowym lub ciemnobrązowym kolorze - dzięki temu w kawie zachowane są różne aromaty.
  3. Wybierz 100% arabicę lub blend arabiki i robusty - jeśli lubisz mocniejsze napary.
  4. Eksperymentuj - warto testować różne kawy, aby sprawdzić, co najbardziej przypadnie Ci do gustu.

Pamiętaj, że dobra kawa to nie tylko kwestia smaku, ale też małe rytuały, które towarzyszą jej parzeniu i picie. To chwile, które możemy spędzić sami, zanurzeni w lekturze dobrej książki, lub w towarzystwie bliskich osób. To część naszego codziennego życia, której warto poświęcić więcej uwagi. Zestaw startowy kaw prosto z palarni Proper to doskonały wybór dla początkujących entuzjastów kawy, którzy chcą eksperymentować z parzeniem przy użyciu ekspresów ciśnieniowych oraz innych metod parzenia kawy. Kawy oferowane przez palarnie Proper nie są aromatyzowane, a ich wyjątkowy, słodki smak i głęboki aromat zostały osiągnięte dzięki tradycyjnemu wypalaniu. Każdy blend to autorska receptura, a nazwy kaw sugerują miejsce skąd pozyskujemy ziarna najwyższej jakości. Smakowa przyjemność kawy nie zawsze wymaga natychmiastowych inwestycji w zaawansowane i kosztowne urządzenia, lecz odpowiednio dobranych ziaren, profilu wypalania, stopnia zmielenia oraz dokładności w przygotowaniu. Bo warto zacząć dzień od porcji dobrej kawy, najlepiej w dobrym towarzystwie ;)