Blog - Kawa z polskiej palarni

Kawa z Polskiej Palarni
Kawa z Polskiej Palarni

Zadając sobie pytanie “Czy kawy wypalane w Polsce są dobrej jakości?” pędzimy z odpowiedzią - tak! Podróżując po innych krajach europejskich, jakość ziaren wypalanych w Polsce jest często dużo wyższa niż w Hiszpanii, Francji czy we Włoszech. Kultura kawy w Naszym kraju rozwinęła się i nadal rozwija, o czym świadczą liczne festiwale i targi kawy, na których często możecie spotkać ekipę Palarni Kawy Proper. Wzrasta też liczba rzemieślniczych palarni i renomowanych trenerów kawowych i przede wszystkim można zaobserwować to, co jest najważniejsze - jakość kawy w kawiarniach i domach.

 

Wraz z rozwojem świata kawy, coraz więcej mówi się o ziarnie jakości specialty, czyli kaw powyżej 80 punktów SCA.  

  • 80,0-84,99 kawa bardzo dobra
  • 85,0-89.99 kawa świetna
  • 90,0-100 kawa wybitna

 

Natomiast warto wiedzieć, że na jakość i, co za tym idzie, punktację ziarna wpływa wiele czynników. Oczywiście wszystko zaczyna się na plantacji, gdzie często trudne warunki pogodowe i klimatyczne są dużym wyzwaniem dla plantatorów. Istotne są też metody zbiorów owoców kawowca i późniejsza obróbka ziarna. Najczęściej spotykanym sposobem obróbki kawy jest metoda myta, inaczej washed. Natomiast w zestawieniu najpopularniejszych metod obróbki pojawia się też metoda natural i honey. Proper to rzemieślnicza palarnia, która szuka balansu i idealnej proporcji słodyczy i kwasowości. Fanów słodyczy zachęcamy do skosztowania Etiopii Khalid Shifa w obróbce natural, a zwolennikom kwasowych nut owocowym polecamy Kenię AA Kiamabara w obróbce washed.

 

 

 

 

Skąd bierzemy ziarna?

O jakości ziarna może świadczyć odmiana botaniczna, wysokość upraw, ale także warunki pogodowe, ograniczanie szkodników, jak i długość i kolejność zbiorów. Więc skąd mieć pewność co się dzieje na drugim końcu świata? Otóż zamawiamy kawę od pośredników, którzy zatrudniają wykwalifikowanych Q-Graderów, którzy poprzez ogląd ziarna i jego degustację (cupping) mogą określić jego jakość.

Jednym z importerów, z którym cieszymy się stałą współpracą jest 88 GRAINES. To między innymi dzięki nim mamy możliwość skosztowania gatunkowej kawy, na przykład z Kostaryki, Gwatemali czy Brazylii. Ostatnią nowością jest na przykład Honduras Finca El Peuente, którego obróbka naturalna podkreśla słodycz przypominającą letnie i delikatne owoce.

 

Kontakt z importerami umożliwia rzemieślniczym palarniom wybór ziaren z całego świata. Oczywiście nie zamawiamy zielonego surowca w ciemno. Po wcześniejszym uzgodnieniu dostajemy wybrane próbki, które nasz roaster wypala na malutkim piecu ikawie, a następnie przeprowadzony jest cupping w skalibrowanej grupie sensoryków. Pod jego koniec, dochodzi do oceny kawy i ewentualnego wyboru faworyta, którego zamawiamy w większych ilościach


 

Gdzie jest teraz Proper?

Mija 7 rok działalności firmy, a Proper to teraz 4 kawiarnie na południu Polski i siedziba główna - rzemieślnicza palarnia. To w niej znajduje się osobna salka szkoleniowa -która pozwala na przygotowanie naszych baristów do pracy z kawą specialty, biura - w których cały czas trwają burze myśli i rozmowy na temat rozwoju i oczywiście dwa piece - Coffed i Diedrich. Jeden służy nam do produkcji większej ilości ziarna palonego pod espresso, jak na przykład klasyczna Brazylia De Ferro. Drugi, Diedrich, idealnie spisuje się przy ziarnie palonym jasno, na przykład Gwatemali Los Codornices czy Salwadorze Villa Galicia

 

. 

 

Polskie rzemieślnicze palarnie  skupiają się na ciągłym śledzeniu świata i kultury kawy. Proper jako firma liczy na rozwój, ciągłość szkoleń czy zakupy coraz lepszego sprzętu. Natomiast jako entuzjaści kawy, przede wszystkim dążymy do odkrywania nowych smaków i wydobywania z kawy tego, co najlepsze.