palarnia kawy

Blog - Kawiarka – narzędzie doskonałe

Poznaj włoski fenomen - mokę, czyli popularną kawiarkę!

Od lat wiadomo, że idealną kawę można zaparzyć nie tylko w kawiarni, ale też w domu. I to niekoniecznie przy pomocy drogiego profesjonalnego ekspresu. Intensywny i iście pyszny napój przygotować możemy w kawiarce. To urządzenie, od dawna popularne w swojej ojczyźnie – Włoszech, ale też w Skandynawii i Stanach Zjednoczonych, od dłuższego czasu regularnie zyskuje swoich zwolenników również w Polsce.

Idealne espresso nie tylko dzięki kawiarce

Tak. Trzeba to zaznaczyć. W przyrządzaniu podstawowej wersji napoju kawowego, jakim bez wątpienia jest espresso, ważna jest kwestia nie tylko zaparzania, ale też poprzedzające ten proces czynności. Kolosalne znaczenie mają świeżo zmielone ziarna i sam sposób ich mielenia. By delektować się możliwie najlepszą kawą w warunkach domowych, warto postawić na dobry  młynek żarnowy. W przeciwieństwie do tańszych młynków z ostrzami, żarna faktycznie mielą, a nie tną kawę. Siekane ziarna rozdrabniane są zwykle w sposób nierównomierny, co znacząco odbija się na smaku napoju. Równo zmieloną kawę gwarantuje użycie młynka żarnowego. Dobrej jakości ziarna i użycie kawiarki – dopełnią dzieła.

Kawiarka zdjęcie

Włoski fenomen – moka, czyli kawiarka

O ile pionierem innowacyjnych młynków do Kawy długo zostawało USA, o tyle kawiarka to wynalazek o iście włoskim rodowodzie. Projektantem pierwszej kawiarki był w okresie międzywojennym XX wieku Luigi di Ponti, który sprzedał swój patent Alfonso Balettiemu i to właśnie z jego nazwiskiem do dziś kojarzony jest zaparzacz do kawy, jakim jest właśnie kawiarka. Ten specyficzny czajniczek znany jest również pod innymi nazwami, takimi jak kafetiera (lub zdrobniale – kafetierka albo kafeterka), kupres, makinetka oraz moka.

Kawiarka – sposób działania

W kawiarkach zostały wykorzystane prawa fizyki, a dokładniej te związane z ciśnieniem. Ale od początku. Każda kawiarka składa się z trzech części – dolnego pojemnika wypełnianego wodą, umieszczonego i zakręcanego nad nim sitka ze zmieloną kawą oraz górnego, największego pojemnika, w którym zbierze się gotowy już napój. Pod wpływem temperatury woda zaczyna wrzeć, wzrasta ciśnienie w dolnym pojemniku, woda wypychana przez ciśnienie unosi się zaparzając zmielone ziarna kawowca, gromadząc w najwyższym pojemniku aromatyczny napar. Prawda, że proste?

Design, trwałość i właściwości – czyli o obliczach kawiarki słów kilka

Wymieniona wyżej, opcjonalna nazwa kawiarki „moka”, nawiązuje ściśle do jej pierwszego modelu – Moka Express, sygnowanego przez markę Baletti. Co ciekawe, pierwszy model charakteryzował się specyficznym, kanciastym kształtem, z którym kawiarka kojarzona jest do dziś. I choć wprowadzono pewne zmiany w urządzeniu, to na rynku do dziś są dostępne modele w niemal niezmienionej formie.

Ale dość o wyglądzie (choć trzeba przyznać – design tych urządzeń urzeka). Pierwszy model kawiarki, wykonany był z aluminium. I jest to materiał, którego nadal z powodzeniem używa się do produkcji zaparzaczy. Aluminium szybko się nagrzewa, co wpływa na sprawność i czas procesu zaparzania. Poza tym jest stosunkowo tanim materiałem. Dodatkowym plusem, dla niektórych osób istotnym, jest szeroka paleta możliwych barw urządzenia. Kawiarki aluminiowe z czasem się odkształcają i mówiąc kolokwialnie – zużywają. Ale ich podstawowym minusem zdaje się być inny fakt. Otóż tego typu sprzęt nie jest obsługiwany przez kuchenki z płytą indukcyjną. Indukcja bowiem wymaga materiału ferromagnetycznego, czyli takiego, który jest wykrywalny dla pola indukcyjnego (nie dotyczy to rzecz jasna tylko kawiarek!). Alternatywą może być tutaj kawiarka elektryczna.

Trwalszym i zdecydowanie bardziej uniwersalnym materiałem, z którego wykonywane są kafetiery jest stal nierdzewna. Pozwala na przyrządzenie wyśmienitej kawy na każdym rodzaju kuchenki. Przy wyborze tego typu zaparzacza, spotkamy się zapewne z ceramicznymi elementami kawiarek. Często też łączy się ze sobą materiały – dolna część urządzenia wykonana jest np. ze stali, a górna z aluminium lub ceramiki.

Kawiarka w kolorze srebrnym

Kawiarki – na co jeszcze warto zwrócić uwagę

Kawiarki kojarzą się głównie z dość niewielkim sprzętem, dzięki któremu otrzymamy jedną, góra dwie filiżanki kawy. Oczywiście dostępne są modele, które umożliwiają przyrządzenie nawet 18 filiżanek aromatycznego naparu. Warto zwrócić uwagę na specyfikację kawiarki właśnie pod tym kątem. Nie należy wybierać jak największej kafetierki – pojemnik na wodę trzeba bowiem wypełnić, podobnie jak sitko z kawą. Najlepiej dopasować wielkość kawiarki do swoich realnych potrzeb. Pamiętać tu należy o sposobie oznaczenia pojemności zaparzaczy, która podawana jest rzadziej w mililitrach, a częściej w jednostce „filiżanki” (jedna „filiżanka” to około 50 ml napoju), czyli z angielskiego – „cup”, a z włoskiego „tazza” - w skrócie „tz”. Dla przykładu – jeśli rano raczymy się pełnym kubkiem kawy, pojemność naszej kawiarki powinna oscylować wokół 4 tz. Jeśli natomiast nie wyobrażamy sobie picia kawy samotnie i chcemy do rytuału zaprosić drugą osobę – powinniśmy wybrać pojemność ok. 10 tz (dwa duże kubki kawy).

Kawiarki stanowią ekonomiczne i proste rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą się cieszyć możliwie najpełniejszym smakiem kawy do domu lub kawy do biura.

Palarnia Kawy

Zapraszamy Cię do naszych kawiarni - usiądź wygodnie, napij się pysznej kawy, zapytaj nas o jej historię. Pozwól sobie zatrzymać się przy filiżance gorącego naparu i zaczerpnij głębokiego oddechu do dalszej podróży, zwanej życiem!