Blog - Parzenie kawy Cold Brew na zimno - najlepsza metoda na orzeźwienie w letnie dni

kawa cold brew parzenie kawy na zimno
kawa cold brew parzenie kawy na zimno

Parzenie kawy na zimno - najlepsza metoda na orzeźwienie w letnie dni

Cold Brew - Co to jest parzenie kawy na zimno?

Parzenie kawy na zimno, znane również jako kawa cold brew, to proces przygotowania napoju kawowego w niskiej temperaturze, zazwyczaj poniżej 24°C. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody parzenia kawy, gdzie gorąca woda wydobywa aromaty i smaki z ziaren, parzenie na zimno polega na powolnym ekstrakowaniu przez dłuższy czas, często od 12 do 24 godzin. Rezultatem jest gęsty, bogaty w smak koncentrat kawy, który można rozcieńczyć wodą lub mlekiem, a następnie podawać ze lodem.

Proces ten zyskał na popularności w ostatnich latach, szczególnie w okresie letnim, kiedy to ludzie poszukują orzeźwiających i energetyzujących napojów. Kawa przygotowana tą metodą ma delikatny, mniej gorzki smak, co czyni ją bardziej przyjemną do picia w upalne dni.

Parzenie kawy na zimno to nie tylko sposób na schłodzenie się, ale także możliwość odkrycia nowych, subtelnych nut smakowych ukrytych w ziarnie kawy. Dzięki dłuższemu czasowi ekstrakcji, wydobywane są bardziej złożone aromaty i smaki, które mogą zostać przytłumione w tradycyjnym procesie parzenia.

Korzyści płynące z parzenia kawy na zimno

Parzenie kawy na zimno oferuje wiele korzyści, zarówno dla miłośników kawy, jak i tych, którzy cenią sobie zdrowy styl życia. Oto niektóre z nich:

 1. Mniejsza kwasowość: Kawa parzona na zimno ma niższy poziom kwasowości, co czyni ją łagodniejszą dla żołądka i bardziej przyjazną dla osób cierpiących na problemy gastryczne.

 2. Mniej gorzki smak: Zimna ekstrakcja redukuje ilość związków odpowiedzialnych za gorycz, co prowadzi do delikatniejszego i bardziej aksamitnego smaku.

 3. Wyższa zawartość antyoksydantów: Badania sugerują, że kawa parzona na zimno może zawierać więcej antyoksydantów niż jej gorący odpowiednik.

 4. Dłuższa trwałość: Koncentrat kawy przygotowany metodą cold brew może być przechowywany w lodówce przez kilka dni bez utraty smaku.

 5. Uniwersalność: Kawa parzona na zimno doskonale nadaje się do picia samodzielnie lub jako baza do koktajli, napojów mlecznych i deserów.

Statystyki dotyczące parzenia kawy na zimno

Parzenie kawy na zimno zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Oto kilka interesujących statystyk:

 • Według raportu Grand View Research, globalny rynek kawy cold brew wzrósł z 38,13 mln USD w 2019 roku do 46,98 mln USD w 2020 roku, a oczekuje się, że osiągnie wartość 1,63 mld USD do 2028 roku.

 • W Stanach Zjednoczonych, sprzedaż kawy cold brew wzrosła o 580% w latach 2011-2016, według danych firmy Mintel.

 • Badania przeprowadzone przez National Coffee Association wykazały, że w 2020 roku 26% Amerykanów piło kawę cold brew, w porównaniu do zaledwie 15% w 2015 roku.

 • Według raportu Technavio, oczekuje się, że rynek kawy cold brew w Europie będzie rósł w tempie 8,5% rocznie w latach 2020-2024.

Te statystyki odzwierciedlają rosnącą popularność kawy parzonej na zimno na całym świecie, zarówno wśród miłośników kawy, jak i tych, którzy poszukują nowych, orzeźwiających napojów.

Metody parzenia kawy na zimno

Istnieje kilka popularnych metod parzenia kawy na zimno, każda z nich oferuje nieco inny smak i konsystencję:

 1. Metoda immersyjna: Polega na zanurzeniu zmielonej kawy w zimnej wodzie i pozostawieniu jej do ekstrakcji przez dłuższy czas, zazwyczaj od 12 do 24 godzin. Po tym czasie mieszanka jest przefiltrowana, a otrzymany koncentrat można rozcieńczyć.

 2. Metoda japońska: W tej metodzie wykorzystuje się specjalny dzbanek z filtrem wkładanym od góry. Zmielona kawa jest umieszczana w filtrze, a zimna woda powoli przesącza się przez nią, tworząc koncentrat.

 3. Metoda French Press: Popularna metoda, w której zmielona kawa jest mieszana z zimną wodą w naczyniu French Press i pozostawiana do ekstrakcji. Następnie tłok jest wciskany, oddzielając fusy od płynu.

 4. Metoda z woreczkiem do zaparzania: Prosta metoda, w której woreczek z kawą jest zanurzany w zimnej wodzie i pozostawiany do zaparzenia.

Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, a wybór zależy od preferencji smakowych, dostępnego sprzętu i czasu, który chcemy poświęcić na przygotowanie kawy.

Tworzenie planu parzenia kawy na zimno

Aby uzyskać doskonały smak i konsystencję kawy parzonej na zimno, ważne jest zaplanowanie procesu i dostosowanie go do swoich preferencji. Oto kilka kluczowych kroków:

 1. Wybierz odpowiednie ziarna kawy: Najlepiej sprawdzą się ziarna o średnim lub ciemnym paleniu, które mają bogatszy i głębszy smak. Warto eksperymentować z różnymi gatunkami i mieszankami, aby znaleźć ulubiony smak.

 2. Dostosuj mielenie: Stopień mielenia kawy ma duży wpływ na proces ekstrakcji. Dla metody imersyjnej i French Press zaleca się grubsze mielenie, natomiast dla metody japońskiej i z woreczkiem – drobniejsze.

 3. Ustal proporcje: Typowa proporcja to 1 część kawy na 4-5 części wody, ale można ją dostosować do własnych preferencji smakowych.

 4. Określ czas ekstrakcji: W zależności od wybranej metody, czas ekstrakcji może wynosić od 12 do 24 godzin. Dłuższy czas oznacza bardziej intensywny smak, ale należy uważać, aby nie przekroczyć optymalnego czasu, co może prowadzić do goryczy.

 5. Wybierz odpowiednie naczynie: Najlepiej sprawdzą się naczynia szklane lub ceramiczne, które nie wpływają na smak kawy.

 6. Zdecyduj, czy chcesz rozcieńczyć koncentrat: Wiele osób preferuje rozcieńczanie koncentratu wodą lub mlekiem, aby uzyskać pożądaną moc smaku.

Eksperymentując z różnymi kombinacjami, można stworzyć idealny plan parzenia kawy na zimno, dostosowany do indywidualnych preferencji smakowych.

Porady dotyczące parzenia kawy na zimno

Aby uzyskać doskonały smak i konsystencję kawy parzonej na zimno, warto zastosować się do kilku praktycznych porad:

 1. Używaj świeżo zmielonej kawy: Świeżo mielona kawa zachowuje więcej aromatów i smaków, co przekłada się na lepszy smak napoju.

 2. Utrzymuj odpowiednią temperaturę: Kawa powinna być parzona w temperaturze poniżej 24°C, aby uniknąć gorzkiego smaku i nadmiernej ekstrakcji tanin.

 3. Stosuj filtrację: Po zakończeniu procesu ekstrakcji, ważne jest dokładne odfiltrowanie fusów, aby uzyskać klarowny i gładki napój.

 4. Eksperymentuj z czasem ekstrakcji: Dłuższy czas ekstrakcji może prowadzić do bardziej intensywnego smaku, ale należy uważać, aby nie przekroczyć optymalnego czasu, co może skutkować gorzkim smakiem.

 5. Przechowuj koncentrat w lodówce: Koncentrat kawy parzonej na zimno może być przechowywany w lodówce przez kilka dni, co pozwala na przygotowanie napoju na żądanie.

 6. Dodawaj dodatki z umiarem: Chociaż kawa na zimno doskonale komponuje się z różnymi dodatkami, takimi jak mleko, syrop czy lód, należy dodawać je z umiarem, aby nie przytłumić delikatnych smaków kawy.

Stosując się do tych porad, można przygotować doskonałą kawę parzoną na zimno, która orzeźwi i dostarczy energii w upalne dni.

Najlepsza metoda parzenia kawy na zimno - kawa cold brew

Spośród wielu metod parzenia kawy na zimno, kawa cold brew wyróżnia się jako jedna z najlepszych i najbardziej popularnych. Ta metoda polega na zanurzeniu zmielonej kawy w zimnej wodzie i pozostawieniu jej do ekstrakcji przez dłuższy czas, zazwyczaj od 12 do 24 godzin.

Kawa cold brew ma wiele zalet:

 1. Delikatny, aksamitny smak: Proces powolnej ekstrakcji pozwala na wydobycie subtelnych nut smakowych i aromatów, bez goryczy i kwasowości charakterystycznej dla tradycyjnej kawy parzonej.

 2. Mniejsza kwasowość: Niska temperatura parzenia redukuje ilość kwasów, co czyni kawę cold brew bardziej przyjazną dla żołądka.

 3. Wysoka koncentracja: Uzyskany koncentrat jest bardzo bogaty w smak, co pozwala na rozcieńczanie go wodą lub mlekiem, zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

 4. Dłuższa trwałość: Koncentrat kawy cold brew może być przechowywany w lodówce przez kilka dni bez utraty smaku.

 5. Uniwersalność: Kawa cold brew doskonale nadaje się do picia samodzielnie, ale także jako baza do koktajli, napojów mlecznych i deserów.

Aby przygotować doskonałą kawę cold brew, potrzebne są: świeżo mielone ziarna kawy o średnim lub ciemnym paleniu, szklane lub ceramiczne naczynie do ekstrakcji oraz filtr do oddzielenia fusów. Proces przygotowania jest prosty i nie wymaga specjalistycznego sprzętu, co czyni kawę cold brew dostępną dla każdego miłośnika kawy.

Najlepsze połączenia smakowe z kawą na zimno

Kawa parzona na zimno to nie tylko orzeźwiający napój, ale także doskonała baza do tworzenia różnorodnych połączeń smakowych. Oto kilka propozycji, które wzbogacą i urozmaicą smak zimnej kawy:

 1. Mleko i śmietanka: Dodanie mleka lub śmietanki do kawy na zimno nadaje jej aksamitną, kremową konsystencję i łagodzi intensywność smaku.

 2. Syropy smakowe: Syropy, takie jak waniliowy, karmelowy lub czekoladowy, dodają słodkiego akcentu i ciekawych nut smakowych.

 3. Owoce: Świeże owoce, takie jak truskawki, maliny lub cytryna, wprowadzają orzeźwiającą nutę owocową i dodają witamin.

 4. Przyprawy: Przyprawy, takie jak cynamon, kardamon czy gałka muszkatołowa, dodają intrygującego, orientalnego aromatu.

 5. Likiery i alkohole: Dla osób dorosłych, kawa na zimno może być bazą do koktajli z dodatkiem likierów lub alkoholi, takich jak rum czy whisky.

 6. Bita śmietana i galaretki: Dla tych, którzy lubią słodkie smaki, bita śmietana lub galaretki owocowe tworzą pyszne, deserowe połączenie z kawą na zimno.

Eksperymentowanie z różnymi dodatkami pozwala na dostosowanie smaku kawy na zimno do indywidualnych preferencji i odkrywanie nowych, intrygujących połączeń smakowych.

Desery i ciasta idealne do podania z zimną kawą

Zimna kawa nie tylko gasi pragnienie w upalne dni, ale także doskonale komponuje się z różnymi deserami i ciastami. Oto kilka propozycji, które sprawią, że połączenie kawy i słodkości stanie się prawdziwą ucztą dla podniebienia:

 1. Tiramisu: Ten klasyczny włoski deser z kremem mascarpone, biszkoptami i kawą to idealne połączenie z zimną kawą cold brew. Intensywny smak kawy podkreśla słodycz deseru.

 2. Lody kawowe: Nic nie orzeźwia lepiej w upalne dni niż porcja lodów kawowych z dodatkiem zimnej kawy. Można także przygotować domowy shake lub frappé na bazie tych dwóch składników.

 3. Brownie: Czekoladowe, wilgotne brownie to doskonały kompan dla filiżanki zimnej kawy. Słodycz i gęstość deseru równoważy się z aromatycznym napojem.

 4. Ciasto czekoladowe: Klasyczne ciasto czekoladowe zyskuje nowy wymiar, gdy jest podawane z zimną kawą. Ciemne nuty kawy podkreślają smak czekolady.

 5. Sernik na zimno: Lekki, chłodny sernik to idealne uzupełnienie dla orzeźwiającej kawy parzonej na zimno. Można eksperymentować z różnymi dodatkami, takimi jak owoce lub czekolada.

 6. Tarty owocowe: Kwaśne nuty owoców, takich jak truskawki czy maliny, doskonale kontrastują ze słodką, zimną kawą, tworząc harmonijne połączenie smaków.

Niez ależnie od preferencji, można podawać kawę na zimno z deserami zarówno w wersji na słodko, jak i w wersji z mniejszą ilością cukru lub bez niego. Eksperymentowanie z różnymi połączeniami pozwala odkryć nowe, intrygujące smaki i uczynić upalne dni jeszcze bardziej przyjemnymi.

Ciekawe przepisy na kawowe desery na zimno

Dla tych, którzy lubią łączyć przyjemność picia kawy z delektowaniem się słodkimi przysmakami, oto kilka ciekawych przepisów na desery na bazie kawy parzonej na zimno:

 1. Kawowe lody jogurtowe:

  • Składniki: koncentrat kawy cold brew, jogurt grecki, miód, wanilia
  • Przygotowanie: Wymieszaj wszystkie składniki, a następnie zamroź w maszynie do lodów lub formie do lodów.
 2. Kawowy pudding chia:

  • Składniki: koncentrat kawy cold brew, mleko roślinne, nasiona chia, syrop klonowy
  • Przygotowanie: Wymieszaj składniki, odstaw na noc do zgęstnienia, a następnie podawaj z ulubionymi dodatkami, takimi jak owoce lub bita śmietana.
 3. Kawowe granita:

  • Składniki: koncentrat kawy cold brew, woda, cukier, cytryna
  • Przygotowanie: Wymieszaj składniki, zamroź, a następnie co godzinę mieszaj drewnianą łyżką, aż uzyskasz konsystencję kryształków lodu.
 4. Kawowe parfait:

  • Składniki: koncentrat kawy cold brew, mascarpone, cukier puder, bita śmietana, ciasteczka
  • Przygotowanie: Wymieszaj mascarpone z cukrem pudrem i kawą, a następnie na przemian układaj warstwy kremu i bitej śmietany w szklankach lub pucharku. Udekoruj ciasteczkami.
 5. Kawowe brownie z lodami:

  • Składniki: ciasto brownie, koncentrat kawy cold brew, lody waniliowe
  • Przygotowanie: Upiecz brownie, a po ostygnięciu polej je koncentratem kawy. Podawaj z kulkami lodów waniliowych.

Te przepisy to tylko kilka propozycji na kawowe desery na zimno. Można je modyfikować i dostosowywać do własnych upodobań, tworząc nowe, niepowtarzalne smaki.

Gdzie kupić świeżą kawę do parzenia na zimno?

Aby przygotować doskonałą kawę parzoną na zimno, kluczowe jest użycie świeżych, wysokiej jakości ziaren kawy. Oto kilka miejsc, w których można je nabyć:

 1. Palarnie kawowe: Najlepszym źródłem świeżo palonych ziaren kawy są lokalne palarnie. Wiele z nich oferuje również mieszanki specjalnie przeznaczone do parzenia na zimno.

 2. Sklepy specjalistyczne: Sklepy z kawą i herbatą często posiadają szeroki wybór ziaren kawy pochodzących z różnych regionów świata, co pozwala na eksperymentowanie z różnymi smakami.

 3. Sklepy internetowe: Coraz więcej firm sprzedaje świeżo palone ziarna kawy przez internet, co daje dostęp do szerokiej oferty bez konieczności wychodzenia z domu.

 4. Supermarkety: Chociaż oferta supermarketów może być ograniczona, wiele z nich posiada działy ze świeżo mielonymi ziarnami kawy, które nadają się do parzenia na zimno.

 5. Targowiska i bazary: Lokalni sprzedawcy na targowiskach i bazarach często oferują świeżo palone ziarna kawy w atrakcyjnych cenach.

Niezależnie od miejsca zakupu, warto zwracać uwagę na datę palenia ziaren oraz ich pochodzenie. Świeże, wysokiej jakości ziarna są kluczem do uzyskania doskonałego smaku kawy parzonej na zimno.

Podsumowanie

Parzenie kawy na zimno to doskonały sposób na orzeźwienie się w upalne dni i delektowanie się subtelnym, delikatnym smakiem kawy. Metoda ta zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, oferując wiele korzyści, takich jak mniejsza kwasowość, bogactwo aromatów i uniwersalność zastosowania.

Istnieje wiele metod parzenia kawy na zimno, od prostej metody imersyjnej po bardziej zaawansowane techniki, takie jak japońska czy French Press. Niezależnie od wybranej metody, kluczowe jest użycie świeżych ziaren kawy, odpowiednich proporcji i czasu ekstrakcji.

Kawa parzona na zimno to nie tylko orzeźwiający napój, ale także baza do tworzenia różnorodnych połączeń smakowych z mlekiem, syropami, owocami czy przyprawami. Doskonale komponuje się również z deserami i ciastami, tworząc prawdziwą ucztę dla podniebienia.

Jeśli chcesz odkryć nowe smaki i cieszyć się orzeźwiającą kawą parzoną na zimno, odwiedź naszą palarnię lub sklep online. Oferujemy szeroki wybór świeżo palonych ziaren kawy, mieszanek specjalnie przeznaczonych do parzenia na zimno oraz akcesoriów niezbędnych do przygotowania doskonałego napoju. Nie czekaj, spróbuj już dziś i ciesz się letnim orzeźwieniem!

Parzenie kawy na zimno to nie tylko trend, ale prawdziwa sztuka, która pozwala na odkrywanie nowych smaków i czerpanie radości z każdego łyku. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem kawy, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym napojem, warto spróbować kawy parzonej na zimno i cieszyć się jej wyjątkowym smakiem.