Blog - Świeżo palona kawa – dlaczego jest najlepsza

dlaczego jest najlepsza
dlaczego jest najlepsza

Jeśli chodzi o wypicie filiżanki parującej małej czarnej o poranku, nigdy nie powinieneś zadowalać się niczym innym niż świeżo paloną kawą! Wyciąganie rano zaspanej głowy z łóżka tylko po to, by wypić filiżankę pierwszej lepszej kawy, którą wyjmujesz z przypominających cegły opakowań z supermarketu, wydaje się nieciekawym sposobem na rozpoczęcie dnia. Ten pozbawiony smaku, ciemny proszek pochodzi z ziaren prażonych i mielonych miesiące, może lata temu.

Jak większość najlepszych rzeczy w życiu, kawa smakuje lepiej, gdy jest świeżo wypalona, zmielona, zaparzona i podana w kojącej nerwy filiżance. Jeśli kiedykolwiek piłeś świeżo paloną kawę, masz już jakieś pojęcie o zdumiewającej dominacji aromatu, mocy i osobowości, jaką ten napar ma do zaoferowania, zwłaszcza w porównaniu do innych. Jeśli nadal jesteś nowicjuszem, jeśli chodzi o świeżo paloną kawę, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, dlaczego jest najlepsza.

Świeżo palona kawa jest dobra dla Twojego zdrowia - Po pierwsze, główną zaletą picia świeżo palonej kawy jest stopniowa poprawa ogólnego stanu zdrowia. Od utraty wagi, przez zwiększoną długowieczność, po zmniejszone ryzyko raka – wydaje się, że każda filiżanka parującej gorącej kawy przynosi nieskończone korzyści. Zalety picia świeżo palonej kawy nie kończą się na rozkosznym rozpieszczaniu kubków smakowych.

Dlaczego jeszcze warto pić kawę świeżo paloną?

  • zmniejszone ryzyko chorób tętnic
  • mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2
  • zwiększona ochrona przed uszkodzeniem wątroby
  • zmniejszone ryzyko choroby Alzheimera
  • lepsze trawienie

Dodatkowo filiżanka świeżo palonego naparu wzmaga pracę mózgu i pomaga w wydzielaniu endorfin, które wprawiają w dobry nastrój. Naturalne olejki i składniki odżywcze zawarte w świeżo zmielonych ziarnach kawy również zwiększają kreatywność, koncentrację i pomagają być bardziej produktywnym w ciągu dnia. Jesteśmy pewni, że o zdrowotnych właściwościach picia kawy mogłeś przeczytać na niemal każdym opakowaniu marek dostępnych w sklepie. Etykiety te nie informują, że korzyści te można uzyskać wyłącznie dzięki regularnemu spożywaniu świeżo palonej kawy. Jakie jest wyjaśnienie tego procesu? Pozwólmy, aby nauka nam to wyjaśniła lepiej!

Nauka stojąca za świeżo paloną kawą - Kiedy ziarna kawy po raz pierwszy spotykają się z wysokimi temperaturami w palarni, ich struktura chemiczna zaczyna się rozpadać. Wszystkie naturalne oleje, związki chemiczne i cenne składniki odżywcze omijają ziarna i uwalniają silny zapach ziemistych smaków i aromatów. Warto wiedzieć, że proces chemiczny zachodzący w ziarnie kawy podczas palenia jest początkiem końca jej smaku, intensywności i aromatu. Stres wywołany działaniem wysokich temperatur powoduje utlenianie i naturalne gromadzenie się związków chemicznych, które stopniowo psują kawę. Kiedy ziarna kawy przechodzą proces palenia, gromadzą dużą ilość dwutlenku węgla, który później uwalniają się stopniowo podczas spoczynku. Z tego powodu nigdy nie należy pakować ani spożywać świeżo palonej kawy, jeśli nie odpoczywała przez co najmniej 48 godzin. Dalsze czynności, takie jak mielenie lub wystawienie świeżo palonych ziaren kawy na działanie wody i powietrza, przyspieszają proces psucia się. Dlatego też, jeśli Twoja zapakowana, wstępnie palona, wstępnie zmielona kawa opuściła fabrykę kilka miesięcy temu, do czasu jej zaparzenia utraciła większość swoich niezbędnych korzyści zdrowotnych, smaków i, niestety, większość swojej osobowości.

Jak mocno palona powinna być Twoja kawa? Jeśli jesteś gotowy porzucić komercyjnie paloną, mieloną kawę na rzecz świeżo palonej - powinieneś rozważyć kilka różnych poziomów palenia ziaren kawy przed zakupem zapasu na miesiąc.

  • Lekko palona kawa - proces ten polega na paleniu ziaren kawy w temperaturach od 161,5°C do 200°C przez krótki czas. Kolor ziaren w tym procesie nie zmieni się zbytnio, a większość delikatnych smaków pozostaje zachowanych.
  • Jeśli zdecydujesz się na nieco większe palenie ziaren kawy, podnieś temperaturę do około 207°C - aby pomóc im uzyskać nieco ciemniejszy kolor i wydobyć aromaty brązowego cukru i ciemnej czekolady.
  • Kawa palona na poziomie medium – w tym przypadku zwiększasz temperaturę powyżej 212°C i dochodzisz do 223°C. Teraz ziarna kawy zmieniają kolor na mocny, przyjemny dla oka brąz, a pokój zaczyna pachnieć karmelami, wanilią i ciemnym piwem.
  • Prażenie ziaren kawy w maksymalnej temperaturze powinno wynosić od 219°C do 250°C. Wtedy to ziarna wydzielają już zapach spalonych tostów, czarnej herbaty i cygar.

Stopień wypalenia kawy jest kwestią subiektywną i może różnić się w zależności od regionu. Europejczycy na przykład preferują wysoki stopień palenia – tutaj najlepszym przykładem jest kawa włoska. W Stanach Zjednoczonych konsumenci z Zachodniego Wybrzeża mają podobny gust do swoich europejskich odpowiedników, podczas gdy mieszkańcy Wschodniego Wybrzeża wolą mniejszy stopień wypalenia ziaren.

Jak poznać, że kawa jest świeżo palona? - Świeżo palona kawa to najlepiej otwierający oczy (dosłownie!) napar, jaki możesz wypić o poranku. Jak jednak poznać, że masz z taką do czynienia w danym momencie? Istnieje prosty trik polegający na sprawdzeniu, jak świeża jest świeżo palona kawa, i który polega na sprawdzeniu ziaren. Jeżeli były w istocie palone w ciągu ostatnich kilku dni, powinny mieć: mocny zapach, tłustą konsystencję, błyszczący wygląd. Wszystkie te czynniki pokazują, że ziarna kawy nadal zawierają większość naturalnych olejków, które uwalniają mocny, długotrwały aromat i potężnie pobudzają zmysły. Świeżo palona kawa – dlaczego jest najlepsza? To świetny sposób na rozpoczęcie dnia!

Jak najłatwiej przygotować najsmaczniejszą kawę? Oczywistą odpowiedzią jest: zawsze kupuj świeżo paloną kawę ziarnistą w renomowanych palarniach, nic nie zastąpi jej smaku! Świeżo palona kawa (kupowanie ziaren kawy i mielenie) jest lepsza niż kupowanie kawy wstępnie mielonej – to zrozumiałe dla wielu kawoszy, ale często mimo tego nie wiedzą dlaczego tak jest. Czas poznać temat jeszcze nieco bliżej. Warto, bo gorzkie i nieświeże ziarna kawy po zaparzeniu nie przeniosą Cię do krainy rozkosznej szczęśliwości. Po co pić filiżankę kawy, która nie sprawia przyjemności podczas degustacji? Tak, możesz poczuć odrobinę kofeiny, ale to nic w porównaniu z żywym, smacznym doświadczeniem świeżej kawy, która może zamienić zwykłą filiżankę kawy w niezwykłe przeżycie. Dlatego w dalszej części naszego artykułu dowiesz się: dlaczego ziarna kawy szybko się czerstwieją (i znajdziesz rozwiązanie, jak temu zapobiec), z jakiego powodu świeże ziarna kawy mają tak pyszny smak, jak dodatkowo możesz zyskać pewność, że kupujesz świeżą kawę. Jesteśmy pewni, że gdy już zaczniesz pić świeżą kawę, już zawsze będziesz po nią sięgać.

Świeżo palona kawa ma smak, którego nie można z niczym innym porównać! Czy piłeś kiedyś kawę o smaku pomarańczy, jagód lub róż? Te aromaty to aromaty wydzielane przez naturalne olejki kawy. Gdy tylko te aromaty dostaną się do ust wraz z kawą, przedostają się do przewodu nosowego, a mózg automatycznie interpretuje je jako bogate smaki. Teraz ma to większy sens, prawda? Niestety, te wyjątkowe smaki można poczuć dopiero po 1-3 tygodniach od wypalenia kawy. Po tym czasie związki organiczne zaczynają się rozkładać, przez co kawa staje się bardziej nijaka. To samo dotyczy kawy mielonej, masz tylko około 30 minut, zanim najlepsze aromaty kawy zaczną znikać. Rozumiesz więc, dlaczego kupno świeżo ziarnistej kawy nie podlega negocjacjom, jeśli chcesz mieć niezwykłe doznania związane z jej piciem. Oznacza to, że gdy wysokiej jakości kawa jest dobrze przygotowana, wypalona, świeżo wyjęta z palarni i zmielona, smaki wychodzą i komponują się po prostu doskonałe.

Cukier w świeżej kawie jest wyrazisty i smakuje jak miód lub brązowy cukier. Kwasowość jest orzeźwiająca. Świeżo palone ziarna kawy są pełne smaku - właśnie tego powinieneś szukać. Jakie nuty smakowe możesz odkryć w świeżo palonej kawie? - mango, jagody i inne słodkie nuty kwiatowe, nuty drzewne i ziemiste - przyjemne i zrównoważone.

Czerstwienie kawy – co warto wiedzieć? Krótka lekcja na temat tego, jak kawa czerstwieje, może pomóc Ci uzyskać lepszy wgląd w sens sięgania po świeżą i sprawdzoną. Zaraz po wypaleniu zielonych ziaren kawy zachodzą tysiące reakcji chemicznych, które znacząco zmieniają ziarna. Wtedy też: uwalniają się aromaty, rozwija się smak, karmelizuje się cukier. Jednak dwutlenek węgla jest uwięziony w ziarnach kawy, więc szybko jego cząsteczki wydostają się zaraz po paleniu. Kiedy gaz przedostaje się na powierzchnię ziaren kawy, wypycha ze sobą część naturalnych olejków kawowych. Proces ten przyniesie dwa rezultaty – olejki aromatyczne wyparują, gdy znajdą się bliżej powierzchni ziaren, a aromaty szybko się ulotnią. To sprawia, że kawa może szybko czerstwieć lub zjełczeć. Oznacza to, że dobrze zapakowana kawa może zatrzymać tlen z ziaren w całości, wypuszczając dwutlenek węgla. Należy jednak pamiętać, że zaraz po otwarciu torebki rozpocznie się opisane tutaj utlenianie, co niestety przełoży się na smak kawy tak, czy inaczej.

Jak znaleźć świeżo paloną kawę idealną dla siebie? Kupując kawę ziarnistą i mieląc w domu, będziesz mieć większą szansę na zrobienie naprawdę pysznej filiżanki, ponieważ masz kontrolę nad procesem parzenia. W końcu kontrola jest kluczowym elementem podczas parzenia wyjątkowej kawy. Innymi słowy, mieląc własne ziarna, masz kontrolę nad wielkością mielenia i rodzajem młynka, którego używasz, co ma bezpośredni wpływ na smak. Różne metody parzenia, takie jak Aeropress, przelewanie oraz espresso, wykorzystują różne rozmiary mielenia. Im drobniejsze zmielone ziarna, tym łatwiej jest wodzie wydobyć aromaty. Pomyśl o tym przy wyborze świeżo palonej kawy – a będziesz o krok bliżej do kawy idealnej. Kawa mielona jest tańsza, ponieważ wykorzystuje tańsze ziarna kawy, które są palone i mielone w celu sprzedaży po niższej cenie. Całe ziarna kawy, zwłaszcza kupowane od wyspecjalizowanych palarni kawy - pochodzą od lepszych producentów i reprezentują produkt o znacznie wyższej jakości. Wybór należy do Ciebie.