Blog - Kawa Speciality

kawa-speciality
kawa-speciality

Kawa speciality - kawa najwyższej jakości

Dla wielu ludzi picie kawy jest codziennym, nie tylko porannym rytuałem, i niezależnie od tego czy pijemy klasyczną kawę parzoną, rozpuszczalną, latte czy espresso, czynimy to z uwagi na ich walory smakowe i działanie pobudzające.

Istnieje wiele gatunków kawy, od tych najbardziej popularnych i niewiele różniących się od siebie smakiem kaw powszechnie dostępnych na rynku, do których zaliczamy także kawy premium wyróżniające się nieznacznie smakiem po aromatyczne, pozbawione goryczki kawy speciality. Oczywiście nie demonizujmy tu zwykłych ziaren komercyjnych, każda kawa wzmacnia, wpływa pozytywnie na organizm i dodaje energii. Jednak z pewnością wielu z nas wyczuje różnice smakowe ziaren kaw speciality.

Kawa specialty może istnieć głównie dzięki poświęceniu ludzi, dla których jakość jest najwyższym priorytetem. Nie jest to oczywiście praca tylko jednej osoby, w cyklu życia ziarna kawy; wyjątkowość może wystąpić tylko wtedy, gdy wszystkie osoby zaangażowane w łańcuch produkcji kawy pracują w harmonii i utrzymują koncentrację na standardach i doskonałości od początku początku procesu produkcji, aż do jego końca. Jest to trudne do osiągnięcia, jednakże dzięki tym oddanym pasji profesjonalistom na całym świecie mamy dostęp do takiej kawy speciality - kawy najwyższej jakości.

Walory smakowe

Kawa speciality jest klasą samą dla siebie ze względu na najwyższą jakość, wyjątkowo unikalne smaki i techniki przetwarzania, które rzadko są spotykane w odmianach komercyjnych czy premium. Popularne kawy speciality, takie jak arabica, etiopska, kenijska czy sumatrzańska, charakteryzują się wyjątkowym smakiem i aromatem, który odróżnia je od innych mieszanek kaw ogólnie dostępnych na rynku.

Główną Różnicę między nimi można znaleźć przede wszystkim w metodzie ich przygotowania. Ziarna speciality są poddawane naturalnemu procesowi suszenia na podwyższonym podłożu, dzięki czemu mają niewiarygodnie gładki profil smakowy, podczas gdy produkcja konwencjonalnych ziaren często pomijają ten etap, co oczywiście skutkuje mniej złożonym i wyszukanym smakiem.

Czym jest kawa speciality?

Kawa speciality to najwyższej jakości, pozbawione defektów ziarna, których produkcja poddawana ocenie jest na całym łańcuchu dostawy, od uprawy do wypalania. Tego rodzaju kawę hoduje się przeważnie na niewielkich plantacjach, głównie na wysoko położonych terenach w Brazylii, Kolumbii czy Etiopii. W miarę rozkwitu branży kawy speciality, wiele wschodzących regionów odciska swoje piętno, produkując szereg nowych i ekscytujących kaw dla miłośników kawy na całym świecie. Obecnie Panama staje się znana w tej dziedzinie ze względu na unikalny mikroklimat i bogate i żyzne gleby, które oferują niesamowity potencjał w zakresie specjalizacji hodowli ziaren. Kolejnym krajem godnym uwagi jest Indonezja, jeśli chodzi o wysokiej jakości napary, ponieważ posiada różne obszary, takie jak Jawa, Sulawesi, Flores i Sumatra. Gwatemala, Nikaragua, Salwador, Honduras i Kostaryka, a także Etiopia dodają wartości, jednocześnie znacząco uczestnicząc w tym stale rozwijającym się sektorze.

Jej aromat zależy od wielu czynników, także takich jak jakość gleby, na której była uprawiana aż po strefę klimatyczną. Zbiór ziaren odbywa się ręcznie, są one restrykcyjnie weryfikowane pod wieloma względami jeszcze zanim wyruszą w dalszą drogę.

Uprawa

Doskonała Kawa speciality zaczyna się już od producenta, którego rodzina najprawdopodobniej zajmuje się od pokoleń na doskonaleniu swojego usposobienia do uprawy kawy najwyższej jakości. Uprawy położone są na wybranych wysokościach i w konkretnym klimacie, a także pielęgnowane przez wiele lat przed pierwszymi zbiorami, producent, tworzący kawę specialty często poświęca swoje życie na udoskonalanie najwyższej jakości kawy na świecie. W tym wypadku to jakość, a nie ilość najważniejsza. Wyłącznie kawa wolna od jakichkolwiek wad, zebrana w odpowiednim momencie dojrzałości trafi tam, gdzie zostanie jej ostateczny kształt. Rolnik mający możliwość nawiązywania kontaktu z nabywcami dbającymi o jakość zapewnia mu wyższy zysk, wspierający rodziny, jednostki i społeczności na całym świecie.

Branża kawy speciality jest specyficzna i zależna od wielu ról w łańcuchu produkcyjnym - od rolnika uprawiającego ziarna po palarnię, poprzez dystrybutora aż po detalistę. Rosnące zapotrzebowanie konsumentów na ziarna wysokiej jakości, a także rzemieślnicze profile palenia, każda z tych instytucji musi maksymalnie wykorzystać swoje umiejętności, aby sprostać coraz to większy oczekiwaniom. Hodowcy kawy speciality odgrywają tutaj kluczową rolę w pozyskiwaniu jak najlepszych odmian, podczas gdy kupujący zieloną kawę potrzebują doradztwa przy wyborze nowych partii. Rośnie także na ekspertów w dziedzinie palenia kawy, aby udoskonalić najlepszy pożądany profil w coś przyjemnego dla wszystkich klientów. W związku wszystkie zaangażowana strony odgrywają niezmiernie ważną rolę, jeśli pragnie się uzyskać doskonałą, niepowtarzalną filiżankę kawy, co osiągnąć można jedynie przez wspólny wysiłek wszystkich graczy w tym ciągle rozwijającym się sektorze.

Krótka charakterystyka

Kawa speciality, której ziarna pochodzą ze świeżych zbiorów, są także świeżo palone. Ich produkcja odbywa się dzięki zrównoważonemu rozwojowi, a efekty uprawy są odczuwalne lokalnie. Ich napar jest niepowtarzalny i czysty. Ich smak jest jest naturalnie słodki i nie trzeba ich dosładzać. Łańcuch dostawy jest bardzo krótki, a cała dostawa do palarni odbywa się bez pośredników, ziarna nie są w ogóle magazynowane, palone w małych ilościach trafiają więc do klienta maksymalnie w ciągu kilku tygodni, kawa nie traci więc swojego wyjątkowego aromatu i smaku. Ziarna pochodzące z różnych upraw, regionów i krajów posiadają swój niepowtarzalny i charakterystyczny smak i aromat. Konsument otrzymuje także informacje nie tylko miejscu i sposobie uprawy ziaren, historii uprawy jak i samego farmera, zyskuje także wiedze o poszczególnych etapach produkcji, tego w jaki sposób kiedy i w jaki sposób zostały palone, a także może poznać najlepsze metody na jej parzenie. Kawy speciality nie wymagają dodatków w postaci mleka lub cukru.

Kto decyduje o tym czy dana partia to kawa speciality?

Zajmują się tym profesjonalni degustatorzy, Q-gramderzy, znający teorię, posiadający ponadprzeciętne umiejętności sensoryczne oraz potrafiący rzetelnie ocenić zarówno ziarno zielone jak i palone. Gdy Q-grander zda wszystkie niezbędne egzaminy otrzymuje licencję ważną przez trzy lata, którą co taki sam okres czasu trzeba odnawiać. Daje to pewność, że kawa speciality jest rzetelnie oceniana przez odpowiednio przygotowanych do tego specjalistów oceniających produkt na podstawie rygorystycznych standardów.

Trochę historii

Branża kawy speciality ma długą historię, sięgającą początków XX wieku, kiedy to wysokiej klasy obiekty, takie jak Hotel du Crillon, zamawiały te wyjątkowe kawy z Gwatemali. Dzięki ulepszeniu praktyk rolniczych, procesów palenia oraz technologii parzenia, a także rosnącemu na całym świecie popytowi na wysokiej jakości ziarna - na europejskim rynku kawy speciality odnotowuje się obecnie udział około 30% światowej konsumpcji. Postęp pozwolił klientom na całym świecie docenić wyjątkowe odmiany kaw, które nie były wcześniej nie byłyby. Dzięki temu doszło do szybkiej ekspansji na rynkach specjalistycznych na wszystkich kontynentach. Określenie kawa specality zostało po raz pierwszy użyte w 1974 r. przez Ernę Knutsen na łamach magazynu Tea & Coffee Trade Journal. Nadała je ona uprawianym w specjalnych warunkach mikroklimatycznych, najwyższej jakości zarnom kawy. O tym czy dany produkt w ogóle będzie zaliczany do segmentu speciality decyduje skala SCA na podstawie punktów przyznawanych przez Q-granderów. Branża kawowa odnotowała znaczny wzrost uznania dla jakości kaw speciality dzięki wpływowym postaciom, takim jak Oren Bloostein, Anette Moldvaer i James Hoffmann ze Square Mile Coffee Roasters i wymieniona wcześniej Erna Knutsen. Najbardziej znaną organizacją, której przypisuje się udział w tym rozwoju, jest Starbucks, który pozwolił milionom ludzi na całym świecie poznać wyjątkowe smaki związane z napojami speciality. Ci pionierzy przynieśli świadomość, która wykraczała poza wysokiej jakości kofeinę, dając początek nowym poziomom we współczesnej kulturze kawy.

Punktacja

Zależy ona od wielu czynników, kawa musi się charakteryzować wyjątkowym aromatem, aksamitnym smakiem, mającym odpowiedni stopnień gorzkości i kwaskowatości, często posiadającym nutki owocowe. Dana partia, by uzyskać status kawy speciality musi ich uzyskać przynajmniej 80 punktów w 100 stopniowej skali. Smak, aromat i ogólna jakość kawa speciality zależą także od wizualnej kontroli zielonych ziaren. Próbka 350 g tych niepalonych rodzajów jest sprawdzana, aby upewnić się, że ich kształt jest wystarczająco dobry, aby uzyskać wyśmienitą filiżankę. Te posiadające wady, nie spełniające kryteriów są odrzucane, aby uzyskać pyszny napój w domu. Zapewnienie, że do produkcji trafiają wyłącznie ziarna najwyższej jakości, gwarantuje utrzymanie doskonałości przez cały czas. Klasyfikacja kawy daje pewność co do wyższości produktu i sprawia, że osoby pijące kawę speciality powracają do niej konsekwentnie, oczekując przyjemności za każdym razem, gdy się nią delektują!

Palarnia Kawy Speciality

Proces palenia ziaren kawa speciality jest niezwykle ważnym elementem na drodze od farmy do filiżanki na twoim stole. Palarnie muszą bardzo ostrożnie i delikatnie kontrolować całą tę procedurę, intensyfikując preferowane smaki, aromaty i zapachy, jednocześnie tworząc nowe, wyjątkowe i specjalne odmiany kawy dla swoich konsumentów. W znacznym stopniu pomaga to zmniejszyć poziom kwasowości ziaren, co czyni je znacznie bardziej atrakcyjnymi dla dużo szerszej gamy osób delektujących się piciem kawy. Umiejętne przygotowanie i zaparzenie kawy oraz tworzenie nowatorskich mieszanek sprawia, że wszystkie smaki, aromaty i zapachy są dobrze reprezentowane w szerokim spektrum, oferując swoim entuzjastom najwyższej jakości doznania smakowe zapachowe.

Kawa speciality - podsumowanie

Dzięki wzrostowi rozwoju i dywersyfikacją branży kawa speciality, wzrosło także jej uznanie wśród prawdziwych miłośników i koneserów tego napoju. Wszystkie etapy tej nieprzeciętnej podróży wynikają z pasji - od wyhodowania doskonałych ziaren, poprzez doskonalenie techniki klasyfikacji, aż po doświadczone ręce palarni, które sprawiają, że kawa speciality w każdej filiżance staje się wyjątkowa. Gdy następnym razem będziesz pić kawę ciesząc się jej wyrazistym, aromatycznym smakiem i unikalnymi właściwościami, zwróć uwagę, jak duży łańcuch ludzi przyczynił się do dostarczenia ci tak niezwykłych wrażeń.

Zobacz również: